poniedziałek, 14 września 2015

Szafa idealna

Koniec lata oraz zmiana aury za oknem to dobry moment, by zrobić porządek w szafie. Przy okazji chowania bikini i wyciągania z ukrycia swetrów i puchówek, warto krytycznie przyjrzeć się swojej garderobie i przemyśleć ją na nowo.

{via}

Jak stworzyć idealną szafę? Oto kilka uniwersalnych zasad do zastosowania dla każdego:

Po pierwsze: selekcja

Zacznij od pozbywania się rzeczy, których nie nosisz. Nie miej litości. W idealnej szafie powinny znaleźć się jedynie rzeczy, które kochasz i które faktycznie nosisz (nie mylić z rzeczami, które chciałabyś nosić np. "gdy schudnę"). Każdy ciuch, dodatek czy para butów powinny odpowiadać Twoim potrzebom. I w każdym z nich powinnaś czuć się komfortowo, atrakcyjnie i przede wszystkim sobą...

{via}

Po drugie: własny styl

Porządki w szafie służą też definiowaniu własnego, oryginalnego stylu. Wyrzuć z pamięci stroje a'la boho, a'la frech chic i  inne takie, których pełne są magazyny o modzie. Nie ograniczaj się myśleniem 10 rzeczy, która każda kobieta powinna mieć w szafie. Zastanów się, w czym TY czujesz się dobrze i co odpowiada Twojemu stylowi życia. Owszem możesz podpatrywać rozwiązania u innych, ale nie kopiuj wszystkiego, jak leci. To ma być Twoja idealna szafa, na Twoją miarę.


{via}


Przy okazji zapomnij o trendach. Zakładam, że masz już tyle lat, iż znasz siebie i swoje gusta. Nikt nie musi mówić Ci, co MUSISZ nosić (czyt. kupić) w danym sezonie. W skrócie: styl to coś, co wychodzi z głębi nas, a trendy to coś, co narzucają nam inni. 


{via}

Baw się modą i być może za jakiś czas staniesz się jej ikoną. Spójrz na Iris Apfel. Ma ponad 90 lat i inspiruje się nią cały świat mody. Wszytko dlatego, że od lat idzie własną drogą i jest wierna swojemu stylowi: oryginalnym dodatkom, okrągłym dużym oprawkom i mocno pomalowanym ustom. Oczywiście, nie twierdzę, że musisz być tak ekstremalna w swoich wyborach, jak ona. Chodzi mi o to, żebyś nie bała się ustalić własnych reguł.

{via}

Po trzecie: funkcjonalność i wygoda

Nie kupuj rzeczy, w których już w przymierzalni masz problem, żeby swobodnie ruszać ręką czy zrobić krok. Strój musi być wygodny i funkcjonalny. W Twojej idealnej szafie nie ma miejsca na ciuchy, które podczas noszenia: drapią, wżynają się czy nie można w nich swobodnie oddychać lub usiąść. Ważne jest też by rzeczy były praktyczne, tj. sweter grzał w chłodne dni, torba mieściła wszystkie potrzebne Ci rzeczy, a buty pozwalały na swobodne przemieszczanie się.

{via}

Po czwarte: jakość, nie ilość

Podstawą każdej idealnej szafy są wysokojakościowe ubrania. Mając swój styl, spokojnie możesz inwestować w rzeczy, które będą Ci służyć przez lata. Zamiast kupować sezonowe hity, na które rok później już nie spojrzysz, lepiej kup jeden ciuch, do którego chętnie będziesz wracać. W takim przypadku wydanie większej sumy pieniędzy na sweter czy żakiet nie będzie bolesne, a Ty zawsze będzie wyglądać dobrze. W idealnej szafie nie ma miejsca na poliester czy źle skrojone i byle jak wykończone ubrania. Pamiętaj: jakość nigdy nie wychodzi z mody.

{via}

Po piąte: czas

Nie śpiesz się. Tak jak Rzym nie został zbudowany w jeden dzień, tak idealna szafa potrzebuje czasu. Poobserwuj siebie, rytm swojego dnia, tygodnia... Pamiętaj, że Twoja szafa powinna być czymś więcej niż sumą wszystkich części garderoby. Rzeczy w idealnej szafie powinny tworzyć harmonijną spójność, pozwalającą wyrazić własny styl niezależnie od pory dnia i roku, umożliwiać komponowanie strojów na każdą okazję. Lepiej wszystko przemyśl na spokojnie. Dopiero potem określ swoje odzieżowe potrzeby. I zawsze kupuj z głową i tylko to, co faktycznie odpowiada Twoim wymaganiom. Nic na siłę i byle było!

{via}
 
Patrycja M. Drobot

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz